Connect with Us

Fluksi i emigrantëve në rritje/ Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë

Bota

Fluksi i emigrantëve në rritje/ Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë

Publikuar

-

Fluksi i emigrantëve në rritje/ Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë

Sekretari i Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas udhëhoqi vizitën e një delegacioni të zyrtarëve të administratës së Presidentit Biden në kufirin e Shteteve të Bashkuara me Meksikën të shtunën mes rritjes së numrit të atyre që po hyjnë në vend e kritikave nga republikanët se kjo po krijon një krizë të imigracionit.

Presidenti demokrat Joe Biden po përpiqet të ndryshojë politikat e ashpra të imigracionit të vendosura nga paraardhësi i tij, ish-Presidenti Donald Trump, i cili zgjedhjet e vitit 2016 dhe presidencën katër-vjeçare i dominoi pjesërisht me përpjekjet për të ndërtuar një mur kufitar dhe për të zvogëluar numrin e emigrantëve të ligjshëm e të paligjshëm që vijnë në Shtetet e Bashkuara.

Edhe Presidenti Biden është përballur me kritika nga aktivistët e imigracionit, të cilët thonë se fëmijët dhe familjet e emigrantëve po mbahen shumë gjatë në qendrat e paraburgimit, në vend që të lirohen ndërsa shqyrtohen kërkesat e tyre për azil.

Shtëpia e Bardhë tha javën e kaluar se Presidenti Biden u kishte kërkuar anëtarëve kryesorë të stafit të tij që të shkonin në kufi për të raportuar në lidhje me fluksin e të miturve të pashoqëruar që hyjnë në vend. Ai nuk pranoi në atë kohë të jepte më shumë detaje në lidhje me periudhën se kur parashikohej kjo vizitë, duke përmendur shqetësimet lidhur me sigurinë dhe privatësisë.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën Shtëpia e Bardhë njoftoi se gjatë vizitës së tyre të shtunën Sekretari Mayorkas dhe zyrtarë të tjerë, përfshirë këshilltaren e politikës së brendshme të Presidentit Biden, Susan Rice, vizituan një strukturë të patrullimit kufitar dhe një qendër ku sistemohen refugjatët.

“Ata diskutuan mbi nevojat e rritjes së kapaciteteve, duke patur parasysh numrin e fëmijëve dhe familjeve që po mbërrijnë në kufirin tonë, sfidat komplekse me rindërtimin e infrastrukturës sonë kufitare dhe sistemin e imigracionit, si dhe përmirësimet që duhet të bëhen në mënyrë që të rikthehen procedurat e sigurta dhe efikase të procesimit, strehimit dhe sistemimit të fëmijëve të pashoqëruar në familje ose sponsorë”, tha Shtëpia e Bardhë.

LEXO EDHE:  Ja cilat janë vendet me numrin më të lartë të përdhunimeve në botë

“Zyrtarët diskutuan gjithashtu mënyrat për të siguruar një trajtim të drejtë dhe njerëzor të emigrantëve, sigurinë e personelit që merret me këtë çështje dhe mirëqenien e komuniteteve përreth në këtë kohë pandemie globale.”

Një fluks njerëzish që synojnë të kalojnë kufirin e Shteteve të Bashkuara ka të ngjarë të bëhet temë e madhe e zgjedhjeve për Kongresin të vitit 2022. Ish-Presidentit Trump mund ta përdorë këtë çështje për të bashkuar bazën e tij kundër Presidentit Biden dhe për të hedhur bazat për një kthim të mundshëm si një kandidat për president në zgjedhjet e vitit 2024 ose për të ngritur profilin e një pasardhësi tjetër republikan.

“Kufiri po shkelet ndërsa ne po flasim. Emigracioni në vitin 2022 do të jetë një çështje më e madhe sesa në vitin 2016”, tha senatori republikan Lindsey Graham për kanalit Fox News. Zoti Graham është një aleat i ngushtë i ish-Presidentit Trump./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Covid 19/ Kroacia ndan për Kosovën 10.000 vaksina

Publikuar

-

Nga

Covid 19/ Kroacia ndan për Kosovën 10.000 vaksina

Ministri i Jashtëm kroat Gordan Gërliq Radman ka njoftuar se Kroacia ka ndarë për Kosovën 10,000 vaksina kundër koronavirusit. Ai i ka bërë këto deklarata pas një takimi që ka zhvilluar të enjten në Prishtin me ministren për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Qeverinë e Kosovës, Donika Gërvalla.

“Me kënaqësi të veçantë e kam informuar zonjën ministre rreth vendimit të Qeverisë së Kroacisë për dhënien e një donacioni prej 10.000 dozave te vaksinave kundër koronavirusit për Republikën e Kosovës. Besojmë se ky donacion do të jetë i mirë për mbrojtjen e njerëzve”, ka thënë ai në një konferencë për media pas takimit.

Më 4 maj, Kosova ka rinisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit, pas pranimit të 4,680 vaksinave të kompanisë Pfizer. Kjo është pjesa e parë e 95,000 dozave që Bashkimi Evropian i ka ndarë për Kosovën, në kuadër të mbështetjes së vaksinimit në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar të martën se këto doza do të përdoren për vaksinimin e punëtorëve shëndetësorë, të cilët nuk kanë mundur të vaksinohen në fazën e parë të vaksinimit, për arsye shëndetësore.

LEXO EDHE:  Ja cilat janë vendet me numrin më të lartë të përdhunimeve në botë

LEXO EDHE:  Mbytet anija me emigrante ne Mesdhe, dyshohet per 700 persona ne bord

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit në fund të muajit mars, me 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, të siguruara nga programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Kosova mbetet vendi i vetëm në Evropë që ende nuk ka mundur të nënshkruajë ndonjë kontratë për blerjen e vaksinave kundër COVID-19 dhe çdo vaksinë e siguruar deri tash, është donacion nga Bashkimi Evropian ose nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë ka arritur në 105,864, i viktimave në 2,195 dhe i të shëruarve në 96,322. REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Raporti i OKB/ 155 milionë persona janë përballur me uri vitin e kaluar

Publikuar

-

Nga

Nivele të thella të urisë kanë prekur të paktën 155 milionë persona vitin e kaluar si rezultat i konflikteve, dëmeve ekonomike të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit dhe moti ekstrem, derisa situata këtë vit është e njëjtë ose edhe më e ashpër, është thënë në një raport të përpiluar nga 16 organizata.

Dy të tretat e njerëzve që janë përballur me këtë krizë janë nga 10 shtete – Afganistan, Jemen, Siri, Sudan, Kongo, Nigeri veriore, Etiopi, Sudan Jugor, Zimbabve dhe Haiti.

Të 155 milionë personat përballen me “krizë”, “emergjencë” apo me nivele katastrofike të urisë, çka përbën rritje prej 20 për qind të numrit të personave që janë përballur me diçka të tillë, krahasuar me vitin 2019, ka thënë raporti.

“Numri i personave që përballen me pasiguri të thellë në ushqim dhe kërkojnë urgjentisht ushqim dhe ndihmë për jetesë, është duke u rritur”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres teksa ka prezantuar Raportin Global për Krizë Ushqimore.

“Në shekullin 21, nuk ka vend për uri”, ka thënë Guterres.

LEXO EDHE:  SHBA shpreh përkushtimin ndaj Kosovës

LEXO EDHE:  Nuk dorëzohet Trump/ E vendosin votat ligjore kush është president, jo media!

“Neve na duhet ta luftojmë urinë dhe konfliktin, për ta zgjidhur njërin apo tjetrin problem”.

Raporti, që mbulon 55 shtete, po ashtu ka thënë se 133,000 njerëz në Burkina Faso, Sudanin Jugor dhe Jemenin, kanë nevojë urgjente për ushqim, për të parandaluar vdekjet nga uria.

Ekonomisti kryesor në Programin Botëror të Ushqimit Arif Husain ka thënë në një konferencë për media në OKB, se konfliktet nxisin më së shumti krizën me ushqim.REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Merkel: SHBA gjithnjë partneri më i rëndësishëm i Evropës

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane Angela Merkel theksoi të mërkurën rëndësinë e marrëdhënies transatlantike, duke thënë se Shtetet e Bashkuara do të jenë gjithmonë partneri më i rëndësishëm i Evropës.

Duke folur gjatë një konference dixhitale për marrëdhëniet me jashtë, sponsorizuar nga koalicioni i saj parlamentar, zonja Merkel tha se bashkëpunimi transatlantik “po funksionon sërish, nëse doni ta shprehni kështu”, duke iu referuar zgjedhjes së Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden. Zonja Merkel pohoi se marrëdhëniet me administratën e ish-Presidentit Trump nuk ishin aq të mira sa mund të kishin qenë.

Marrëdhëniet midis Kancelares Merkel dhe Presidentit Donald Trump ishin tensionuar për çështje të tilla si Rusia dhe fondet për NATO-n.

Ajo shtoi se rikthimi i funksionalitetit të marrëdhënies nuk do të thoshte domosdoshmërisht se gjërat po zhvillohen si më parë, pasi shumë gjëra kanë ndryshuar në vitet e fundit. Por zonja Merkel tha se u bë e qartë për të gjatë viteve “të vështira” se “ne mund të gjejmë përgjigje për detyrat e përbashkëta dhe pikëpyetjet e së ardhmes vetëm nëpërmjet një bashkëpunimi më të ngushtë”.

Kancelarja Merkel tha se ndërsa Gjermania nuk kishte interes për një botë të ndarë në kampe siç ishte gjatë Luftës së Ftohtë, do të ishte mirë që Shtetet e Bashkuara, “aleati më i rëndësishëm i Evropës”, të qëndronin përkrah kontinentit në rivalitetet me Kinën dhe Rusinë.

LEXO EDHE:  Ende nuk keni aplikuar për Lotarinë Amerikane?/ Ambasada bën njoftimin e rëndësishëm

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive-Tjetër skandal lobimi?/ Kush është personi misterioz që takoi Basha në Vienë?

Kancelarja gjithashtu tha se çështjet globale, si tregtia dhe ndryshimi i klimës, nuk mund të zgjidhen pa marrëdhënie të mira edhe me Kinën.

Kancelarja Merkel tha se ajo gjithashtu mbështeste një marrëveshje dypalëshe tregtare mes Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara. “Ne kemi marrëveshje tregtare me kaq shumë rajone të botës,” tha ajo. “Do të kishte shumë kuptim të zhvillonim një marrëveshje të tillë tregtare, të ngjashme me atë që kemi bërë me Kanadanë.”

Pas 13 vitesh në detyrë, zonja Merkel ka njoftuar se nuk do të kërkojë rizgjedhjen në zgjedhjet e përgjithshme që zhvillohen më vonë këtë vit./VOA

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: