Connect with Us

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

Teknologji

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

Publikuar

-

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

WhatsApp po bën një përpjekje tjetër për t’i bërë të gjithë përdoruesit të pranojnë kushte të reja të diskutueshme të privatësisë.

Ndjek një përpjekje të parë katastrofike që pa miliona përdorues të shkarkonin aplikacione rivale të bisedave dhe me shumë përdorues që fshinë WhatsApp fare.

Përdoruesit tani kanë kohë deri më 15 maj të këtij viti për të klikuar “Pranoj”, ose të përballen me bllokimin e llogarive të tyre në WhatsApp. Termat e rinj lidhen me mesazhet me bizneset por nuk u shpjeguan në mënyrën më të mirë të mundshme.

Edhe WhatsApp pranoi se ata ishin tepër konfuzë dhe e shtynë prapa afatin “Pranoj” nga shkurti në maj. Tani WhatsApp po bën një goditje të dytë për t’ju bindur që të pajtoheni me kushtet e reja. Së shpejti do t’ju paraqitet një pop-up i ridizenjuar që ju detyron të pranoni politikën më të fundit ose të mbyllni përgjithmonë WhatsApp.

Njerëzit duan të dinë se WhatsApp dhe Facebook nuk mund të lexojnë ose dëgjojnë biseda personale pasi ato janë të koduara “, tha Facebook.”Pas kësaj, njerëzit duan të dinë se WhatsApp nuk mban shënime se çfare po dërgojnë të gjithë.“Dhe që ne nuk ndajmë listat e kontakteve me Facebook.”Kjo është qasja jonë globale për të mbrojtur informacionin më privat të njerëzve dhe kjo nuk po ndryshon.”Pas disa javësh, disa përdorues të WhatsApp do të shohin një banderolë të vogël.

Kjo do t’ju nxisë të hidhni një vështrim në politikat e reja WhatsApp. Wshtë një kontrast i mprehtë me sinjalizimin origjinal me ekran të plotë. Përgjimi i “rishikimit” do t’ju japë një përmbledhje më të thellë të ndryshimeve.Kjo faqe thotë që privatësia e bisedave personale nuk ndryshon. Në vend të kësaj, përditësimi i politikave përqendrohet në tiparet opsionale të biznesit.Rreth 175 milion njerëz dërgojnë çdo ditë një llogari në WhatsApp Business dhe ky numër po rritet. Pra, ndryshimi i politikës prek një numër të madh përdoruesish. Edhe nëse nuk i dërgon mesazhe llogarive të biznesit, do të duhet të pranosh kushtet e reja.

LEXO EDHE:  Ndryshimi drastik në pamje i Xhensila Myrtezajt, as fansat s'do e njohin më

Ekziston gjithashtu një mundësi për të marrë “më shumë informacion” që ju çon direkt në faqen e internetit të WhatsApp.Termat e rinj hyjnë në fuqi më 15 maj 2021. Dhe do të duhet t’i pranoni ato deri atëherë për të vazhduar të përdorni WhatsApp përtej asaj date. Shumë përdorues të pakënaqur tashmë kanë kaluar në aplikacionet rivale të bisedave si iMessage, Signal ose Telegram i Apple. Përpjekja e fundit e Facebook mund të mos ua ndryshojë mendjen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tashmë në gjuhën shqipe/ Apple Maps ndryshon emrat e qyteteve të Kosovës

Publikuar

-

Nga

Apple ka rregulluar të gjitha lokacionet në territorin e Kosovës, ato tashmë shënohen në gjuhen shqipe. Apple Maps tashmë ka rregulluar emërtimet e qyteteve dhe fshatrave të Kosovës, dhe kjo ndoshta pas “presionit” të vazhdueshëm, sepse kujtojmë se më herët Apple Maps nuk e kishte as emrin e shtetit të Kosovës në aplikacionin e saj, por ai u vendos pas një peticioni të bërë nga qytetarët e Kosovës.

Pasi emri i shtetit të Kosovës u vendos në Apple Maps, emrat e qyteteve dhe fshatrave kishin mbetur ende në gjuhën serbe, por ato kanë ndryshuar para disa ditësh dhe janë bërë të gjitha në gjuhën shqipe. Kjo është njoftuar fillimisht nga Valdrin Shala te grupi Maniakë t’teknologjisë, i cili ishte një nga iniciatorët që kjo të ndodh, së bashku me shumë anëtarë të tjerë të grupit.

LEXO EDHE:  Qeveria, ende asnje vendim per ndryshimin e pages minimale

LEXO EDHE:  Më në fund "Instagram-i" bën ndryshimin e pritshëm/ Ja risia

Po ashtu, janë përmirësuar edhe disa prej lokacioneve te cilat veçse ishin te rregulluara tashme në shqip, si: Prishtina-Prishtinë, Mitrovica-Mitrovicë, Peja-Pejë dhe disa qytete tjera.

Por duket se jo të gjitha emrat kanë ndryshuar dhe janë bërë në gjuhën shqipe.

Emrat e disa lumenjve dhe liqeneve në Kosovë janë ende në gjuhën serbe dhe duket se po punohet që edhe ato të ndryshojnë dhe të shënohen në gjuhën shqipe. Kështu dukej harta e Kosovës më herët kur emrat e qyteteve dhe fshatrave shkruheshin në gjuhën serbe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Për herë të parë/ Samsung sjell celularë me kamera të “padukshme”

Publikuar

-

Nga

Me Galaxy Z Fold 3, Samsung ka fshehur plotësisht kamerën selfie nën ekran për herë të parë. Pas viteve të kërkimit dhe zhvillimit, duket se koha e këtij telefoni po vjen.

Me Galaxy Z Fold 3, Samsung do të paraqesë për herë të parë një telefon inteligjent në të cilin kamera e përparme është plotësisht e padukshme nën ekran. Asnjë vrimë për kamerë nuk do të jetë e nevojshme, siç sugjerojnë rrjedhjet që kanë qarkulluar në internet. Telefoni inteligjent i palosshëm mund të paraqitet së bashku me Galaxy Z Flip 3 që nga korriku.

Nuk ka më vrimë të kamerës. Sipas imazheve të rrjedhura, Samsung ka të ngjarë të mbështetet në teknologjinë OLED. Samsung tashmë e kishte treguar konceptin në një spot në fillim të këtij viti. Sipas fotove të rrjedhura, të cilat ka të ngjarë të vijnë nga materiali i fotografuar i marketingut, telefoni inteligjent i palosshëm tani po merr gjithashtu një ekran të tillë.

LEXO EDHE:  Klea Huta nuk njihet me pamjen e re

LEXO EDHE:  Klea Huta nuk njihet me pamjen e re

Përveç kamerës së padukshme, Galaxy Z Fold 3 do të pajiset me një stilolaps të ri hibrid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple Watch i ri mund të gjurmojë sheqerin dhe presionin e gjakut

Publikuar

-

Nga

Apple Watch i ri mund të gjurmojë sheqerin dhe presionin e gjakut

Apple mund të jetë duke punuar në një orë të re inteligjente me një matës alkooli të integruar për përdoruesit e pijeve alkoolike.

Sipas The Telegraph , prodhuesi i iPhone është konsumatori më i madh i firmës britanike Rockley Photonics, e cila po zhvillon sensorë “Doktor mbi një dore”. Ata sensorë rrezatojnë dritën infra të kuqe nëpër lëkurë për të marrë leximet e matjeve shëndetësore të lidhura me gjak, përfshirë përmbajtjen e sheqerit dhe alkoolit.

Aktualisht, mënyra e vetme për të marrë me saktësi këto matje është përmes mostrave të gjakut. Bashkuar me Apple Watch të kushtueshëm, teknologjia mund t’i lejojë përdoruesit të gjurmojnë sesa janë të ngadaltë në kohë reale.

Sensorët ekzistues në pajisjet e Apple të veshura përdorin infra të kuqe për të matur rrahjet e zemrës dhe nivelet e oksigjenit në gjak përmes kyçit të dorës.

Rockley ka thënë më parë se teknologjia e saj e gjeneratës së ardhshme mund të hapë rrugën e saj në orët inteligjente që nga viti 2022.Kjo do të rreshtohej me lëshimin e Apple Watch Series 8, i cili pritet të dalë në treg verën e ardhshme.

Si dhe sheqeri në gjak dhe alkooli, sensorët Rockley mund të marrin leximin e presionit të gjakut, sipas kompanisë. Kombinuar me këshillat e një profesionist mjekësor, mbajtja e presionit të gjakut mund të ndihmojë përdoruesit të dallojnë shenjat e hershme të sëmundjes së zemrës.

LEXO EDHE:  Facebook sjell ndryshimin drastik/Faqja juaj do të ndryshojë dhe nuk do jetë më si më parë

LEXO EDHE:  Whatsapp vjen me këtë super risi që do ju bëjë dhe ju pjesë të saj!

Leximet e rregullta të glukozës në gjak, nga ana tjetër, mund të ndihmojnë në diagnostikimin e diabetit. Apple nuk ka konfirmuar se synon të përfshijë teknologjinë e Rockley në gamën e saj të orëve inteligjente.

Përfshirja e kompanisë më të vlefshme të botës me fillestarët në MB u zbulua nga regjistrimet ligjore të zbuluara nga The Telegraph. Rockley, i cili ka zyra në Oksford, Cardiff dhe Silicon Valley, po përgatitet të bëhet një kompani e tregtuar publikisht. Kompania e quajti Apple klientin e saj më të madh në renditjen e dokumenteve të paraqitura në Neë York.

Apple Watch i parë doli në raftet në 2015 dhe tani është ora më e shitur në botë, sipas titanit të teknologjisë. Apple Watch 6 – i lançuar vitin e kaluar – mund të lexojë nivelet e oksigjenit në gjak dhe të kontrollojë ritmin tuaj të zemrës.

Orët e fundit inteligjente nga Samsung, Galaxy Watch3 dhe Galaxy Watch Active2, mund të monitorojnë presionin tuaj të gjakut. Sidoqoftë, për ta bërë këtë ato duhet të kalibrohen me një pranga tradicionale të matjes së presionit të gjakut. Apple pritet të lançojë Apple Watch 7 këtë verë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: