Connect with Us

India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

Teknologji

India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

Publikuar

-

India lëshoi ​​rregulla të rrepta të reja për Facebook ( FB ) , Twitter ( TWTR ) dhe platforma të tjera të mediave sociale disa javë pasi qeveria e vendit u përpoq të bënte presion në Twitter për të hequr llogaritë që i konsideronte të ndezshme.

Rregullat kërkojnë që çdo kompani e mediave sociale të krijojë tre role në Indi: një “oficer pajtueshmërie” i cili do të sigurojë që ata të ndjekin ligjet lokale; një “oficer ankesash” i cili do të adresojë ankesat nga përdoruesit indianë për platformat e tyre; dhe një “person kontakti” në dispozicion të zbatimit të ligjit indian 24/7. Kompanitë gjithashtu do të duhet të publikojnë një raport pajtueshmërie çdo muaj duke detajuar sa ankesa kanë marrë dhe çfarë veprimi kanë ndërmarrë.

Platformave të mediave sociale do t’u kërkohet gjithashtu të heqin disa lloje të përmbajtjes, duke përfshirë postimet që shfaqin “lakuriqësi të plotë ose të pjesshme”, një “akt seksual” ose “mashtrim duke përfshirë imazhe të formësuara”.

Rrjeteve të mëdha shoqërore, të cilat India do të përcaktojë së shpejti bazuar në numrin e përdoruesve, do t’u jepen tre muaj kohë për të respektuar ndryshimet e politikës, ndërsa ato më të vogla pritet të përputhen menjëherë, tha qeveria.

Rregullat e reja vijnë pas një mosmarrëveshje të tensionuar midis Twitter dhe qeverisë indiane. Twitter rivendosi disa llogari që qeveria e kishte urdhëruar të hiqte për përdorimin e atyre që i quajti hashtags “ndezës dhe të pabazë” në lidhje me fermerët që protestonin kundër reformave të reja bujqësore. Platforma në fund mori qindra llogari dhe pjesërisht kufizoi të tjerët, por tërhoqi një vijë duke refuzuar të bllokonte llogaritë e gazetarëve, aktivistëve dhe politikanëve.

Në të njëjtën kohë, rregullat sinjalizojnë gatishmëri më të madhe nga vendet në botë për të frenuar firmat e mëdha të teknologjisë si Google, Facebook dhe Twitter që qeveritë kanë frikë se janë bërë shumë të fuqishme me pak përgjegjësi. Facebook tha se do të “studionte me kujdes” rregullat e reja. “Ne kemi qenë gjithmonë të qartë si një kompani që mirëpresim rregulloret që vendosin udhëzime për adresimin e sfidave më të vështira të sotme në internet,” i tha një zëdhënës i kompanisë CNN Business.

LEXO EDHE:  Facebook sjell aplikacionin që bllokon telefonatat

Disa dispozita të tjera në rregullat e Indisë mund të përfundojnë të jenë pak më të diskutueshme, veçanërisht një kërkesë për të gjetur “krijuesin e parë” të mesazheve ose postimeve problematike që bëhen virale. WhatsApp, aplikacioni i mesazheve celularë në pronësi të Facebook që është jashtëzakonisht i popullarizuar në Indi, është larguar kundër këtyre kërkesave në të kaluarën, duke thënë se do të kërkonte thyerjen e enkriptimit nga fundi në fund të aplikacionit.

Prasad gjithashtu thirri ndryshimin midis mënyrës se si platformat e mediave sociale reaguan ndaj ngjarjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Indi, duke i krahasuar trazirat e Capitol Hill më 6 janar me përplasjet e dhunshme midis policisë indiane dhe protestuesve në Fort të Kuq të Delhiut të Ri disa javë më vonë. (Qeveria indiane më parë kritikoi Twitter për ndërmarrjen e masave të menjëhershme kundër disa llogarive pas trazirave në Capitol Hill ndërsa e bëri këtë “pa dashur, me inat dhe me shumë vonesë” në Indi.)

Shkallëzimi në Indi krijon një sfidë të veçantë për Silicon Valley pasi vendi i Azisë Jugore përfaqëson një nga tregjet e tij më të mëdha . India ka më shumë përdorues të internetit se çdo vend tjetër përveç Kinës, por qeveria e saj ka treguar një tendencë në rritje për të rregulluar dhe kufizuar (ose edhe ndaluar plotësisht ) kompanitë e huaja të teknologjisë në vitet e fundit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tashmë në gjuhën shqipe/ Apple Maps ndryshon emrat e qyteteve të Kosovës

Publikuar

-

Nga

Apple ka rregulluar të gjitha lokacionet në territorin e Kosovës, ato tashmë shënohen në gjuhen shqipe. Apple Maps tashmë ka rregulluar emërtimet e qyteteve dhe fshatrave të Kosovës, dhe kjo ndoshta pas “presionit” të vazhdueshëm, sepse kujtojmë se më herët Apple Maps nuk e kishte as emrin e shtetit të Kosovës në aplikacionin e saj, por ai u vendos pas një peticioni të bërë nga qytetarët e Kosovës.

Pasi emri i shtetit të Kosovës u vendos në Apple Maps, emrat e qyteteve dhe fshatrave kishin mbetur ende në gjuhën serbe, por ato kanë ndryshuar para disa ditësh dhe janë bërë të gjitha në gjuhën shqipe. Kjo është njoftuar fillimisht nga Valdrin Shala te grupi Maniakë t’teknologjisë, i cili ishte një nga iniciatorët që kjo të ndodh, së bashku me shumë anëtarë të tjerë të grupit.

LEXO EDHE:  Pritet “furtunë” në radhët e policisë/Të gjithë drejtuesit që rrezikojnë

LEXO EDHE:  Reperi bën deklaratën e ndjerë pas vdekjes së ish-gruas: “Po përpiqem të zgjohem nga ky makth”

Po ashtu, janë përmirësuar edhe disa prej lokacioneve te cilat veçse ishin te rregulluara tashme në shqip, si: Prishtina-Prishtinë, Mitrovica-Mitrovicë, Peja-Pejë dhe disa qytete tjera.

Por duket se jo të gjitha emrat kanë ndryshuar dhe janë bërë në gjuhën shqipe.

Emrat e disa lumenjve dhe liqeneve në Kosovë janë ende në gjuhën serbe dhe duket se po punohet që edhe ato të ndryshojnë dhe të shënohen në gjuhën shqipe. Kështu dukej harta e Kosovës më herët kur emrat e qyteteve dhe fshatrave shkruheshin në gjuhën serbe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Për herë të parë/ Samsung sjell celularë me kamera të “padukshme”

Publikuar

-

Nga

Me Galaxy Z Fold 3, Samsung ka fshehur plotësisht kamerën selfie nën ekran për herë të parë. Pas viteve të kërkimit dhe zhvillimit, duket se koha e këtij telefoni po vjen.

Me Galaxy Z Fold 3, Samsung do të paraqesë për herë të parë një telefon inteligjent në të cilin kamera e përparme është plotësisht e padukshme nën ekran. Asnjë vrimë për kamerë nuk do të jetë e nevojshme, siç sugjerojnë rrjedhjet që kanë qarkulluar në internet. Telefoni inteligjent i palosshëm mund të paraqitet së bashku me Galaxy Z Flip 3 që nga korriku.

Nuk ka më vrimë të kamerës. Sipas imazheve të rrjedhura, Samsung ka të ngjarë të mbështetet në teknologjinë OLED. Samsung tashmë e kishte treguar konceptin në një spot në fillim të këtij viti. Sipas fotove të rrjedhura, të cilat ka të ngjarë të vijnë nga materiali i fotografuar i marketingut, telefoni inteligjent i palosshëm tani po merr gjithashtu një ekran të tillë.

LEXO EDHE:  Zjarri në magazinë/ OSHEE: Nuk ka patur luhajte tensioni

LEXO EDHE:  Dhunimi i Xhisiela Malokut/ “Qëndrimi i Policisë është mashtrim”

Përveç kamerës së padukshme, Galaxy Z Fold 3 do të pajiset me një stilolaps të ri hibrid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple Watch i ri mund të gjurmojë sheqerin dhe presionin e gjakut

Publikuar

-

Nga

Apple Watch i ri mund të gjurmojë sheqerin dhe presionin e gjakut

Apple mund të jetë duke punuar në një orë të re inteligjente me një matës alkooli të integruar për përdoruesit e pijeve alkoolike.

Sipas The Telegraph , prodhuesi i iPhone është konsumatori më i madh i firmës britanike Rockley Photonics, e cila po zhvillon sensorë “Doktor mbi një dore”. Ata sensorë rrezatojnë dritën infra të kuqe nëpër lëkurë për të marrë leximet e matjeve shëndetësore të lidhura me gjak, përfshirë përmbajtjen e sheqerit dhe alkoolit.

Aktualisht, mënyra e vetme për të marrë me saktësi këto matje është përmes mostrave të gjakut. Bashkuar me Apple Watch të kushtueshëm, teknologjia mund t’i lejojë përdoruesit të gjurmojnë sesa janë të ngadaltë në kohë reale.

Sensorët ekzistues në pajisjet e Apple të veshura përdorin infra të kuqe për të matur rrahjet e zemrës dhe nivelet e oksigjenit në gjak përmes kyçit të dorës.

Rockley ka thënë më parë se teknologjia e saj e gjeneratës së ardhshme mund të hapë rrugën e saj në orët inteligjente që nga viti 2022.Kjo do të rreshtohej me lëshimin e Apple Watch Series 8, i cili pritet të dalë në treg verën e ardhshme.

Si dhe sheqeri në gjak dhe alkooli, sensorët Rockley mund të marrin leximin e presionit të gjakut, sipas kompanisë. Kombinuar me këshillat e një profesionist mjekësor, mbajtja e presionit të gjakut mund të ndihmojë përdoruesit të dallojnë shenjat e hershme të sëmundjes së zemrës.

LEXO EDHE:  Na ishte njëherë…/Ndryshimet drastike të yjeve të Hollywood

LEXO EDHE:  Petrit Vasili paralajmëron ndryshime në qeveri

Leximet e rregullta të glukozës në gjak, nga ana tjetër, mund të ndihmojnë në diagnostikimin e diabetit. Apple nuk ka konfirmuar se synon të përfshijë teknologjinë e Rockley në gamën e saj të orëve inteligjente.

Përfshirja e kompanisë më të vlefshme të botës me fillestarët në MB u zbulua nga regjistrimet ligjore të zbuluara nga The Telegraph. Rockley, i cili ka zyra në Oksford, Cardiff dhe Silicon Valley, po përgatitet të bëhet një kompani e tregtuar publikisht. Kompania e quajti Apple klientin e saj më të madh në renditjen e dokumenteve të paraqitura në Neë York.

Apple Watch i parë doli në raftet në 2015 dhe tani është ora më e shitur në botë, sipas titanit të teknologjisë. Apple Watch 6 – i lançuar vitin e kaluar – mund të lexojë nivelet e oksigjenit në gjak dhe të kontrollojë ritmin tuaj të zemrës.

Orët e fundit inteligjente nga Samsung, Galaxy Watch3 dhe Galaxy Watch Active2, mund të monitorojnë presionin tuaj të gjakut. Sidoqoftë, për ta bërë këtë ato duhet të kalibrohen me një pranga tradicionale të matjes së presionit të gjakut. Apple pritet të lançojë Apple Watch 7 këtë verë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: